Betétbiztosítás

A betétbiztosítás egy olyan pénzügyi szolgáltatás, amely a bankba tett pénzedet védi az egész Európai Unióban, így Magyarországon is. A védelem mértéke 100 000 euró, azaz nagyságrendileg 37 millió forint.

Ez az összeg természetes személyenként és bankonként értendő. Azaz egy embernek két bankban 200 000 euróig, két embernek egy bankban szintén 200 000 euróig terjed a védelem mértéke.

A vállalkozások külön számítanak. Tehát ha egy embernek a vállalkozói számlája is ugyanannál a banknál van, akkor külön-külön van egy 100-100 000 eurós védelme a két számlájára. A vállalkozás lehet egyéni vagy társas vállalkozás is, a védelem vállalkozásonként 100 000 euróig terjed.

A fentiekből nyilvánvaló, hogy a 100 000 euró feletti megtakarításodat másik bankban helyezd el. Többször ennyi vagyon esetén egy banknál ne tarts többet, mint 100 000 euró.

Ez a vállalkozásodra is igaz.

A betétbiztosítás a kamatra is vonatkozik.

A bank csődje (fizetésképtelensége) vagy engedélye visszavonását követően az Országos Betétbiztosítási Alap kezdi meg a kártérítést.

Ezek is érdekelhetnek

  • Ideges és csalódott befektető akinek a beva az utolsó reménye, hogy visszakapja a pénzét
    Befektetés

    BEVA: Minden, amit a Befektető-védelmi Alapról (BEVA) tudnod kell 2024-ben

    A Befektető-védelmi Alap (rövidítve BEVA) akkor kártalanít, ha a befektető - a BEVA tagjaként - értékpapírja vagy befektetett pénze befagy. A kártalanítás nem vonatkozik a befektető befektetési kockázataira, csak arra a pénzre, amely a befektetést kezelő szervezet hiányosságaiból, szabálytalan működéséből ered. Lépésről lépésre elmondjuk hogyan kaphatod vissza a pénzed és mennyit kaphatsz vissza, ha véletlenül olyan szerencsétlenség érne, hogy a BEVA kártérítésére szorulsz.

    frissítve: 2024. január 1.
  • Átvert befektető néz ki az ablakon szomorúan
    Befektetés

    Így viszik el a pénzed a csaló befektetések, ha nem figyelsz!

    Ma adsz nekem 100 ezret, én a jövő héten visszaadok neked 200 ezret! Ismerős? Valószínűleg igen, hiszen a befektetési csalások sajnálatosan gyakori jelenségek a pénzügyi világban. Pedig nem olyan nehéz felismerni ezeket önmagában a magas hozamról. Ebben az útmutatóban megismerkedhetsz a legfontosabb ilyen csalásokkal, melyek mellé megtörtént eseteket is hozunk.

    frissítve: 2024. április 17.
  • Befektetési alapokban felgyűlt pénz
    Befektetés

    Befektetési alapok: Így érdemes választanod

    A befektetési alapok egy jó választás a pénzügyi piacon, hiszen a kezelésük hasonlóan egyszerű, mint a bankbetéteké. Viszont, azokkal ellentétben itt akár el is veszítheted a pénzed egy részét. Ezért célszerű tisztában lenned a kockázatokkal, mielőtt befektetsz, mert a végeredmény nem biztos, hogy az lesz, amire a befektetéskor számítottál. Fogjunk is bele!

    frissítve: 2024. február 26.