Hitelbiztosítéki érték

A lakáshitel fedezetéül szolgáló lakás értékét a bank által megbízott értékbecslő állapítja meg. Az ingatlan állapota, műszaki paraméterei, elhelyezkedése alapján meghatározza annak forgalmi, vagy más néven piaci értékét. Ez az, amennyit a lakás ténylegesen ér, függetlenül attól, hogy te mennyiért veszed meg.

A forgalmi érték alapján a bank kiszámítja a hitelbiztosítéki értéket. Ez az ingatlan csökkentett értéke, általában 80–85%-a. A lakás állapotától, elhelyezkedésétől függ, hogy pontosan mennyi.

A hitelbiztosítéki értéket más néven menekülési értéknek is hívják. Ez az az ár, amely mellett a bank akár azonnal is tudná értékesíteni az ingatlant, ha a hiteledet nem fizeted.

Ezért is számít például, hogy hol van az ingatlan. A fővárosban vagy egy megyeszékhelyen valószínű, hogy a bank gyorsabban és magasabb áron tud eladni egy lakást anélkül, hogy túl sokat veszítene rajta. Ezért itt a hitelbiztosítéki érték csak 10-20%-kal lesz a piaci ár alatt.

Egy kis faluban viszont, ahol ritkán cserélnek gazdát az ingatlanok, akár 30%-kal is alacsonyabb lehet ugyanolyan piaci árú ház hitelbiztosítéki értéke.

Ezen kívül számít, hogy milyen a lakás közvetlen környezete, és hogy milyen műszaki állapotban van.

A bank számára tehát a hitelbiztosítéki érték a legfontosabb, és ez alapján határozza meg, hogy mekkora hitelt ad. A hitelbiztosítéki értéknél magasabb összeget nem kaphatsz.

Ezen túl rendelet határozza meg, hogy az ingatlan forgalmi értékének maximum 80%-a lehet a hitel. Ha viszont a hitelbiztosítéki érték sokkal kevesebb, mint a piaci érték 80%-a, akkor hiába kaphatnál a jövedelmed alapján magasabb összegű hitelt, a bank az ingatlan hitelbiztosítéki értékéhez képest fogja meghatározni a legmagasabb adható összeget.

A banknak nem kötelező tehát hitelbe adni a piaci érték 80%-át. Előfordulhat, hogy csak 60 vagy 75%-át nyújtja lakáshitelként.

Ha a bank szabályzata lehetővé teszi, akkor néhány ingatlan esetében értékbecslés helyett statisztikai számítással is meghatározhatja a bank az ingatlan hitelbiztosítéki értékét. Ezek a lakások 150 m2-nél nem nagyobb, budapesti, megyeszékhelyen, megyei jogú városban vagy a budapesti agglomerációban lévő ingatlanok lehetnek.

Ekkor nincs értékbecslés, így valamivel könnyebb és gyorsabb lehet a hitelbírálat, de a bank a számított hitelbiztosítéki érték 60%-ánál magasabb összeget nem adhat hitelként.

Végig FIX Lakáskölcsön
  • 15 millió Ft 15 évre 134 704 Ft törlesztővel, THM: 7,36%
  • A kamat a futamidő végéig változatlan marad
  • Most akár 40 000 Ft jóváírás
Részletek
PROMÓCIÓ

Ezek is érdekelhetnek

  • CIB lakáshitel 2024 - kalkulátor és feltételek
    Lakáshitel

    CIB lakáshitel 2024 - kalkulátor és feltételek

    A CIB Banknál találsz végig fix lakáshitelt, amelynek a kamata a futamidő végéig változatlan marad. Kínálnak minősített fogyasztóbarát lakáshiteleket 10 éves kamatperiódussal, és felvehetsz náluk CSOK-ot és a hozzá tartozó CSOK hitelt is. Választhatsz szabad felhasználású jelzáloghiteleket 10 éves kamatperiódussal, és végig fix kamattal is. Ráadásul folyamatosan több akciót és kamatkedvezményt is kínálnak. Megmutatjuk miért jársz velük jól.

    frissítve: 2024. május 6.
  • MBH Lakáshitel - kalkulátor és feltételek 2024
    Lakáshitel

    MBH Lakáshitel - kalkulátor és feltételek 2024

    Az MHB Bank az ország egyik vezető pénzintézete. 2023 tavaszától az MKB Bank és a Takarékbank egyesülése nyomán az MBH a második legnagyobb bank az országban, a legtöbb ATM-mel országszerte. Minden lakáscélra igényelhetsz náluk lakáshitelt, és ha a pénzt korszerűsítésre veszed fel, akkor a megadott energetikai jellemzőkre vonatkozó feltételek teljesülése esetén ECO kedvezményt is kaphatsz. Több induló díjkedvezmény van, és ha jövedelem-jóváírást vállalsz, akkor kamatkedvezményt is kaphatsz. Útmutatónk végére tudni fogod, hogy számodra melyik a legjobb MBH lakáshitel.

    frissítve: 2024. május 6.
  • Az értékbecslés elkezdéséhez szükséges lakáskulcsot nyújtja egy lány
    Lakáshitel

    Értékbecslés: ezeket kell tudnod róla lakáshitel igénylésnél 2024-ben

    Ha hitelből vennél lakást, vagy más célra igényelnél jelzáloghitelt, akkor a hitelfelvételnek mindig része az ingaltan értékbecslés. Enélkül nincs hitel. Az értékbecslést sok tévhit övezi, ami miatt sokan tartanak tőle. Útmutatónk végigvisz az értékbecslés folyamatán és elmondjuk azt is, hogy mire számíts. Vágjunk is bele!

    frissítve: 2024. május 6.